Tül Perde Temizliği

PERDE TEMİZLİĞİ

TÜL PERDE TEMİZLİĞİ

Piyasada bulunan deterjanların büyük çoğunluğu, ağartıcı maddeler içerdiği için yıkamada tavsiye edilmemektedir.
Yıkama 30 derece sıcaklıkta ve color-matic deterjanlar veya yün şampuanı gibi ağartıcı içermeyen temizlik maddeleri ile yapılmalıdır. Çamaşır makinenizin perde veya hassas kumaş programını kullanın.
Yıkama, perde ayarında yada hassas yıkamada, kumaş deforme edilmeden yapılmalı, santrifüj veya sıkma yapılmamalıdır.
Polyester ve sentetik tüllerinizi makineden çıkardıktan sonra nemli asın, kırışık yerler kendiliğinden düzelecektir.
Crash yapılmış tüllerde, ütüleme çok dikkatli yapılmalı, kırışıkların açılıp tülün deforme olmasına sebep olunmamalıdır. Bu tüllerde mümkünse hiç ütü kullanılmadan, tül kendiliğinden kuruduktan sonra asılmalıdır.
Organze ve 20 denye olarak üretilen tüllerde, ütü yapılırken, buhar ayarı çok iyi kontrol edilmeli ve ılık olarak ütülenmelidir.


Stor Perde Temizliği

PERDE TEMİZLİĞİ

STOR PERDE TEMİZLİĞİ

Stor perdeler kumaş perde olmasına karşın makinede yıkanmaz. Genellikle küçük lekelerde ıslak mendil yardımıyla temizlenebilir. Zor lekelerde ise düz bir zeminde köpüklü sünger kullanılabilinir. Stor perde temizliğinde öncelikli olan elektrik süpürgesinin fırçalı ucuyla tozunu almaktır.  Stor perdeler aprelenmiş kumaşlardan hazırlandığı için yıkamayı fazla önermiyoruz. Fakat %100 polyester kumaşlar için yıkama uygun olabilir. Düzgün ve sert bir zemine perdeyi yayarak köpüklü süngerle temizleyebilirsiniz.


Jaluzi Perde Temizliği

PERDE TEMİZLİĞİ

JALUZİ PERDE TEMİZLİĞİ

Aluminyum Jaluzi Perde Temizliği;

Metal jaluziler çift taraflı yöne dönme özelliğine sahip olup kapalı konumda iken ıslak bir bez yardımıyla temizlenebilinir. Plastik veya alüminyum jaluzilerinizin şeritlerini kapayıp toz alıcı tüylerle temizliğini yapabilirsiniz. Diğer bir temizleme şekli olarak metal jaluzileri düzgün bir zemine yayarak sabunlu su püskürterek yıkayabilirsiniz. Perde bantları alüminyum veya plastik olduğu için paslanmaz fakat jaluzinin alt ve üst kasasını yıkama işleminden sonra kurulayınız.Yıkama sırasında detarjan kullandıysanız perdeyi yerine asarak bantları açık şekilde kurumaya bırakınız.Aksi taktirde birbirine yapışan bantları ayırma esnasında bant üzerindeki boyalarda bozulma olabilir.


.
.
.

Ahşap Jaluzi Perde Temizliği;

Ahşap jaluzi perdeler toza karşı hassas olup ıslak bez yardımıyla silinebilinir. Ahşap perdeleri belli zaman aralıklarında kaz tüyü ya da fiber toz alıcılarla tozunu alarak temizleyebilirsiniz. Yağ veya sigara isi olmuş ahşap jaluzi ve storları nemli bezle de silebilirsiniz.